Azt már tudjuk, miért buknak el nemzetek, de mitől sikeresek?
A közgazdasági Nobel-díj és a nyugati felsőbbrendűség esete Délkelet-Ázsiával.
Például: két éve nincs arra válasz, hogy liberális demokráciákban miként lehet kísérleti vakcinát előírni, emlékeztetett az ügyvéd.
Kulcstéma volt a legutóbbi Öt című műsorban Karikó Katalin Nobel-díja. Schiffer András egykori LMP-s politikus, ügyvéd nem rejtette véka alá véleményét.
A műsor másik résztvevőjével, Konok Péter marxista történésszel ellentétben Schiffer hangsúlyozta, a tudás mindig társadalmilag meghatározott és a kultúrában mélyen beágyazott, ezáltal nem túlzás, hogy egy nemzet sikereként tekintünk a professzor elismerésére.
„Hogy az mRNS technológia felfedezéséért, kidolgozásáért Nobel-díjat kap Karikó Katalin, ennyiben magyar siker is, joggal. Másfelől ez önmagában egy óriási szellemi teljesítmény – fogalmazott az ügyvéd. – Csakhogy attól még, hogy ez a megsüvegelendő szellemi teljesítmény, amire mi, magyarok is büszkék lehetünk, méltán, az
nem feledteti el azt, hogy két éve nincs arra válasz, hogy liberális demokráciákban miként lehet kísérleti vakcinát akár teljes társadalomra, akár bizonyos foglalkozási csoportokra előírni.”
Úgy folytatta, hogy továbbra sincs tudományos, egzakt válasz arra, hogy a kötelező vakcináltatást mennyiben fékezte a koronavírus-járvány terjedését (erről becslések vannak, csupán, világos számítások nincsenek, tette hozzá), s hogy a nyugati országokban 1945 óta nem látott járványügyi korlátozások, tilalmak mennyiben voltak szükségesek, arányosak.
De Schiffer szerint van még kettő felvetés, amire ki kell térni ez ügyben. Az egyik, hogy a tizenhat magyar Nobel-díjasból olyan kitüntetett, „ki az aktív életének az egészét, vagy legalábbis nagyobb részét Magyarországon töltötte volna, olyan nincs”. A másik, ha az 1945 óta kiosztott tudományos Nobel-díjakat – tehát nem a béke és irodalmi kitüntetéseket – tekintjük át, egyértelműen kitűnik az Egyesült Államok hegemóniája.
„Az USA csúcsra járatja a »brain draint« a második világháború óta, ami fokozza a centrum és a periféria, félperiféria közötti különbségeket, leginkább a globális egyenlőtlenségeket” – tette hozzá.
A műsort ITT tudják visszanézni:
Nyitókép: Facebook